Witamina C

Na dobry początek zapraszam na cykl wpisów o witaminach. Zaczynamy od najbardziej popularnej witaminy C. Wokół niej narosło ostatnio wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że jej znaczenie jest mocno przereklamowane. A jednak ciągle chętnie po nią sięgamy, kiedy dopada nas przeziębienie.
Co się dzieje, gdy brak nam witaminy C? Przede wszystkim spada nasza odporność i wzrasta tym samym podatność na infekcje. Odczuwać możemy osłabienie i mieć trudność w skupieniu się. Dotyczy to zwłaszcza sezonu zimowego, kiedy spożywamy mniej owoców.

lime-631389_640
Nie zapominajmy jednak, że bogate w witaminę C owoce cytrusowe są u nas w zimie dostępne. Warto więc wprowadzić je na stałe do swojej diety. Nasz organizm na tym tylko skorzysta!

Czy można przedawkować witaminę C? Na szczęście nie, gdyż jest ona rozpuszczalna w wodzie. Dlatego łatwo możemy usunąć (wydalić) jej nadmiar z organizmu.

Razem z żelazem i witaminami z grupy B brak witaminy C jest także związany z niedokrwistością, a w efekcie gorszą koncentracją. Także stan naszej skóry zależny jest od witaminy C, ponieważ jest ona związana z syntezą kolagenu. Zapotrzebowanie na witaminę C jest większe u osób bardzo aktywnych fizycznie. A jeśli już mowa o aktywności fizycznej, to, jak wiadomo, najlepiej uprawiać sport na dworze. Bo to właśnie tam jest obfitość innej witaminy – witaminy D, ale o niej napiszę w kolejnym wpisie.

This entry was posted in wiedza.

Dodaj komentarz