Witamina D

Często pytacie mnie Państwo w swoich mailach, które witaminy warto uzupełniać za pomocą suplementów?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta — przede wszystkim kwas foliowy oraz  witaminę D. Niedobór witaminy D wpływa niekorzystnie na układ kostny, zęby, na metabolizm hormonalny, może powodować rozwój cukrzycy i otyłości. Witamina D jest także nazywana witaminą słońca, ponieważ organizm syntetyzuje ją z promieni słonecznych. Jak łatwo więc zauważyć, jej ilość zależy od czasu spędzanego na słońcu (jednakże przestrzegam tutaj przed nadmiernym opalaniem się).

sunset-1122188_64090% populacji żyjącej na naszej szerokości geograficznej cierpi na niedobór tej bardzo ważnej witaminy, dlatego należy ją suplementować od października do maja.  Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta: bogata w ryby oraz przetwory mleczne. Warto tutaj także zadbać o jakość składników, z których przygotowujemy nasze potrawy i ich różnorodność. Wpłynie to korzystnie na podaż witaminy i na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Potrzebujemy też słońca – oczywiście jak wszędzie wskazany jest umiar, starajmy się codziennie przebywać na świeżym powietrzu.
Przy wyborze preparatu z wit. D warto sprawdzić jego skład, cenę i jakość. Nie zawsze wysoka kwota wydana w aptece oznacza udany zakup. W razie wątpliwości można doradzić się farmaceuty.

Pamiętajmy również, że skóra osób po 65 roku życia nie syntetyzuje witaminy D z promieni słonecznych, dlatego w takim przypadku suplementacja jest niezbędna przez cały rok. Jeżeli wśród naszych bliskich są osoby w podeszłym wieku, warto zadbać kompleksowo o ich dietę. Często starsze osoby nie przywiązują wagi do spożywanych posiłków, a jest to pierwszy krok do cukrzycy oraz osłabienia układu kostnego. Dlatego tak ważna jest tutaj witamina D, która zadba o mocne kości. Procentuje to w przyszłości, chroniąc przed złamaniami i pozwalając na zachowanie dłuższej sprawności ruchowej.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu. :)

This entry was posted in wiedza.

Dodaj komentarz