Witamina E

Witamina E ma duże znaczenie w przemianie kwasów tłuszczowych. Jednym z objawów jej braku są zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Objawiają się one odczuwaniem szybkiego męczenia się.  Słabość mięśni, spadek refleksu, ogólny spadek sprawności fizycznej — to kolejne objawy mogące sugerować brak witaminy E.

Niebezpieczny niedobór witaminy E

dried-fruit-1118233_640Niedobór tej witaminy, zwanej też witaminą młodości, wpływa również na  funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych i może sprzyjać miażdżycy. Jest to niebezpieczna i często za późno diagnozowana choroba (w niektórych przypadkach zmiany miażdżycowe widoczne są na USG, często wykonywanym z innej przyczyny). Skutki miażdżycy pojawiają się dopiero po latach, a najpoważniejszym z nich jest zawał. Jednocześnie ponieważ miażdżyca to rozwijający się latami proces chorobowy, można skutecznie się przed nim chronić.

Czas na wit. E!

Pora poprawić kondycję i siłę – przecież nie chcemy przejść z sezonu zimowego do wiosenno-letniego osłabieni. Trening to jedno, ale warto wspomóc się właściwymi pokarmami. I tu natura znów jest naszym sojusznikiem – „lekarstwo” jest całkiem smaczne: to na przykład orzechy, migdały i naturalna kasza, mało przetworzone produkty zbożowe. Witamina E występuje również w olejach i margarynie. W tym drugim wypadku warto jednak zobaczyć na składniki margaryny i nie kierować się reklamami w TV oraz ceną.

Dodaj komentarz