Zielone koktajle

Zielony maj to czas na wiosenne koktajle — energetyczne i bardzo zdrowe. W krótkim artykule opowiem Wam, jak przygotować zielone koktajle. Choć niektórych niejadków może przerażać kolor napojów, to są one bardzo smaczne.

Co dodawać do koktajli?

green-456839_640Otóż najlepsze koktajle są z tych warzyw i owoców, które po prostu mamy pod ręką. Przy czym warto pamiętać o produktach sezonowych. Oto lista najczęściej miksowanych przeze  mnie wiosną warzyw oraz owoców: zielony ogórek, seler naciowy, pomarańcz, grapefruit, jabłko, cytryna, jarmuż, awokado, liście mięty, liście pietruszki, burak, marchew. Wszystkie te produkty się nadają, aby łączyć je ze sobą. Należy jednak pamiętać, aby warzywa oraz owoce były świeże i dobrej jakości.

Pamiętajmy, że nawet w niewielkim stopniu spleśniałego produktu, który się wydaje dobry po odkrojeniu zepsutego kawałka, nie powinniśmy używać. Zarodników pleśni nie widać gołym okiem. Nadpleśniałe produkty zawierają trujące mikotoksyny i nawet pozornie “zdrowe” części warzyw czy owoców mogą wywołać poważne kłopoty jelitowe.

Jak przygotować zdrowy koktajl?

Kiedy zdecydujemy, że czas już na zielony koktajl to przepis jest bardzo prosty — wrzucam pokrojone na kawałki warzywa i owoce do kielichowego blendera, zalewam wodą, można dorzucić kilka kostek lodu. Każde z wymienionych przeze mnie warzyw i owoców pełne jest witamin, aminokwasów, minerałów, przeciwutleniaczy i innych cennych właściwości odżywczych. Zielone warzywa posiadają chlorofil, który swoją budową podobny jest do naszej hemoglobiny. Ważne jest, aby wypić koktajl bezpośrednio po przygotowaniu – wtedy jest najlepszy i najzdrowszy.
Zielone koktajle podnoszą naszą odporność, oczyszczają nasz organizm, są naturalnym napojem odchudzającym i regulującym metabolizm.
Nie bez powodu mówi się o nich zielony detoks. No i są po prostu pyszne ☺.

Smacznego!

Dodaj komentarz