Jak dobierać jadłospis?

Dziś kilka słów o posiłkach, jakie spożywa się podczas diety i sensie przestrzegania jadłospisu. Jadłospis ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia, sprawności fizycznej oraz wagi. Najkrócej mówiąc – to co jemy, przekłada się na to jak się czujemy. :) Jadłospis tygodniowy najlepiej zacząć od poniedziałku, co ułatwi nam planowanie posiłków, a co za tym idzie zakupów żywnościowych na przestrzeni całego tygodnia. Warto pamiętać o konsekwentnym stosowaniu się do zaleceń dietetyka, gdyż przełoży się to w późniejszym czasie na nasz sukces. Stosowanie jadłospisu nie powinno być obciążeniem, a pomocą w dążeniu do wyznaczonego celu. Samopoczucie i nastawienie jest tutaj bardzo ważne!

Powierz jadłospis specjaliście

Warto zauważyć, że jadłospis opracowany przez dietetyka musi uwzględniać wiele istotnych czynników. Do elementów, które muszą być uwzględnione soup-1006694_640w diecie należą: wiek, obecne i przebyte choroby, alergie oraz nietolerancje pokarmowe, a także prowadzony styl życia. Ponadto w diecie uwzględnia się również dostępność produktów sezonowych, aby jak najlepiej wykorzystać bogactwo produktów naturalnych. Dieta jest także urozmaicona, bo nikomu nie służy jedzenie w kółko tego samego.

Tylko dieta opracowana przez specjalistę jest gwarancją, że jej wszystkie składniki zostaną dobrane optymalnie.

Trzeba pamiętać, aby zapisane posiłki przygotowywać ze świeżych oraz dobrych jakościowo składników (co nie oznacza, że muszą być drogie!). Warto spożywać je o stałych porach, unikając pośpiechu i “jedzenia w biegu”.

Należy zwrócić uwagę, że wiele pism kobiecych zamieszcza “diety cud”, które są jednak opracowywane pobieżnie, pod pewną grupę docelową odbiorców. Abstrahując od ich wartości merytorycznej, nigdy nie będą tak skuteczne i efektywne, jak diety opracowane pod kątem indywidualnej osoby.

Dlatego także zapraszam wszystkich zainteresowanych na indywidualne konsultacje, po których dostaną Państwo jadłospis z dietą odpowiednio dopasowany do potrzeb.

Dodaj komentarz