Jesienne spacerowanie dla zdrowia

Powoli pojawiająca się jesienna aura sprzyja spacerom. Spacery mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem do diety. Poprawiają dotlenienie organizmu, nastrój oraz kondycję. Chcesz zyskać więcej energii oraz wspomóc organizm w walce ze zbędnymi kilogramami? Zacznij spacerować.

Główną zaletą spacerów jest to, iż nie trzeba mieć dużej sprawności fizycznej oraz kondycji. Spacerować można w każdym wieku, pamiętając o tym, że zaczynamy od krótszych dystansów, z czasem je wydłużając. Także ci, którzy z przyczyn zdrowotnych (jak np. kontuzje, choroby serca itp.) nie powinni biegać, mogą spacerować.

Oto główne zalety spacerów:

1. Ruch dostosowany do własnych możliwości

Spacery można uprawiać bez względu na kondycję. Nie wymagają opracowywania treningu oraz korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Nie są tak obciążające, jak sporty wysiłkowe. Zaleca się spacerowanie minimum godzinę, cztery razy w tygodniu. Stopniowo powinno się wydłużać spacery, można dodawać do nich także elementy aerobiku.

2. Powstrzymanie chorób cywilizacyjnych i zrelaksowanie

Spacery dobrze wpływają na nasz układ nerwowy. Pozwalają na zrelaksowanie się i odprężenie, a zmniejszenie poziomu stresu jest zawsze korzystne dla naszego organizmu. Poza tym dzięki spacerom obniża się  poziom cholesterolu we krwi, poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Regularny ruch zapobiega również osteoporozie i cukrzycy, które obecnie są chorobami cywilizacyjnymi.

3. Stopniowe poprawianie sylwetki

Walka z dodatkowymi kilogramami nigdy nie jest prosta, ale spacery zdecydowanie nam ją ułatwią. Średnio pozwalają spalić 250-350 kalorii. Efekt zależy od naszej konsekwencji – im częściej spacerujemy, tym lepiej. Warto to połączyć oczywiście ze zbilansowaną dietą.

4. Wzmocnienie organizmu i dotlenienie

Ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm, co jest niezwykle ważne dla naszego metabolizmu. Wspomaga odporność i wyzwala pozbycie się zbędnych toksyn. Wraz z odpowiednią dietą pomoże we wzmocnieniu organizmu.

5. A może dogtrekking?

Jeżeli nie chcemy spacerować w samotności, warto przemyśleć przygarnięcie aktywnego psiego przyjaciela, który chętnie będzie podzielał naszą pasję. Dodatkowym plusem jest konieczność kilku spacerów dziennie, których nie może odwlekać. Poza tym dogtrekking może być dla nas świetną zabawą, a jednocześnie przy niej zadbamy o swoją kondycję. Kontakt z psem również rozładuje poziom naszego stresu. Należy jednak rozważyć wszystkie aspekty, by podjęta decyzja nie była pochopna, gdyż pies jest przyjacielem na lata.

Spacerujmy!

girl-1569189_640

This entry was posted in wiedza.

Dodaj komentarz