Prozdrowotne właściwości herbaty

Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, regularne picie herbaty ma prozdrowotne właściwości. Ma pozytywny wpływ na mózg, układ krążenia i oddechowy. Herbata posiada katechiny, które działają silnie przeciwzapalnie. Katechiny są jednym z najmocniejszych przeciwutleniaczy – pozwalają dłużej cieszyć się młodością, zmniejszają ryzyko udaru mózgu i chorób krążenia oraz pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Katechiny są antyoksydantem, a  podczas procesu spalania kalorii przyśpieszają tempo metabolizmu spoczynkowego. Poniżej przedstawiam cztery najpopularniejsze rodzaje herbat i ich właściwości. Mam nadzieję, że pozwoli to na wybór optymalnego napoju!

Jaką herbatę wybrać?

Najbogatszym źródeł katechin jest zielona herbata. Jej regularne picie pomaga organizmowi w walce z niekorzystnymi, wolnymi rodnikami. Zalecana jest osobom na diecie, gdyż przyśpiesza metabolizm. Obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu poprawia krążenie oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Zawarte w niej garbniki zapobiegają niektórym nowotworom. Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów – bogaty w witaminy B, C, E i sole mineralne.

tee-1685847_640Czarna herbata zawiera dużo teiny, dzięki czemu działa pobudzająco. Wpływa dobroczynnie na układ krążenia. Pobudza również żołądek do wydzielania soków trawiennych i jednocześnie przeciwdziała rozwojowi bakterii w układzie pokarmowym. Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi. Należy pić ją jednak w umiarkowanych ilościach, gdyż zawiera dużo garbników, które mogą zmniejszyć wchłanianie się minerałów oraz mikroelementów do organizmu. Powinniśmy jednak pamiętać, że czarna herbata nie tylko nie wchodzi w nasz bilans wodny ale podobnie jak kawa działa odwadniająco.

Alternatywą dla zielonych i czarnych herbat jest herbata czerwona. Bogata w związki mineralne i mikroelementy fluoru, wapnia, manganu i teiny, wzmacnia organizm, poprawia nastrój i koncentrację. Jej zaletą jest również obniżanie poziomu cholesterolu i ciśnienie krwi, stąd polecana jest osobom z chorobami serca i układu krążenia. Ponadto czerwona herbata stymuluje pracę jelit i przyśpiesza metabolizm.

tea-1579843_640Osobom zmagającym się z przeziębieniami zaleca się picie białej herbaty, gdyż zawiera ona dużo witaminy C. Co ciekawe równie wysoka jest zawartość polifenoli, które chronią przed wolnymi rodnikami (dwa razy więcej niż w przypadku zielonej herbaty). Ponadto jest źródłem związków antyoksodacyjnych i antymutagennych. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, a wysokiemu poziomowi kofeiny, może z powodzeniem zastąpić codzienną kawę. Regularne picie białej herbaty poprawia koncentrację.

Wskazówki przy kupnie herbaty

Na pewno naturalne, niearomatyzowane, ze sprawdzonych źródeł. Kupując herbatę sypaną na wagę, warto sprawdzić czy jest świeża i przechowywana była w odpowiednich warunkach. Wybierając herbaty w torebkach, należy zerknąć na ich skład na opakowaniu, aby upewnić się, że są odpowiedniej jakości. Długość czasu parzenia zależy od rodzaju herbaty i efektu, jaki chcemy uzyskać. Dlatego najlepiej starannie zapoznać się z opisami producenta lub stronami internetowymi poświęconymi miłośnikom herbaty. Na zdrowie!

Dodaj komentarz