Czas na dynię!

Właściwości lecznicze oraz odżywcze dyni cenili już meksykańscy Indianie. Była ona obecne a w ich medycynie naturalnej oraz kuchni, gdzie przepisy na potrawy były pilnie strzeżone. Obecnie krajem, w które są największe uprawy dyni nie jest Meksyk, ale Stany Zjednoczone. Co roku w mieście Morton w stanie Illinois organizowany jeden z największych na świecie dyniowych festiwali.

Dynia jest bogata w beta-karoten, który jest przeciwutleniaczem, który hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne. Uważa się, iż dynia należy do warzyw, których regularne spożycie ogranicza zachorowania na nowotwory. Ponadto obniża ciśnienie i wspiera pracę układu krążenia. Beta-karoten obniża poziom złego cholesterolu. Warto więc włączyć dynię do swojej diety.

Dynia wrogiem pasożytów i sprzymierzeńcem diety

Pestki dyni zawierają kukurbitacyny, które działają przeciwpasożytniczo. Substancja ta znajduje się przede wszystkim w błonce otaczającej nasiona, co stanowi naturalną barierę przed drobnoustrojami. Medycyna naturalna zachęca do spożywania na czczo świeżych pestek z dyni, jako środka na odrobaczenie. Najlepszy czas ku temu jest właśnie jesienią. Pestki dyni przed spożyciem powinny być uprażone na suchej patelni – pozbywamy się w ten sposób groźnych dla nas drobnoustrojów, które lubią się tam gromadzić.
autumn-207854_640

Bogata w błonnik pokarmowy sprzyja diecie i odchudzaniu. Jest niskokaloryczna (100 g dyni to tylko 26 kcal). Miąższ z dyni ma również właściwości odkwaszające organizm. Wybierając dynię należy się kierować jej wagą (nie powinna być przesadnie lekka) i przechowywać ją w chłodnym oraz suchym miejscu. Przekrojonej dyni nie należy przechowywać bez poddania jej obróbce; najlepiej, aby została spożyta w tym samym dniu.

Dynia jest nieodzownym symbolem Halloween, święta które powstało w Stanach Zjednoczonych, ale stało się popularne również w Polsce. Należy pamiętać, że najpiękniejsze dyniowe dekoracje są wykonywane z dyń ozdobnych, a nie jadalnych. Dynie ozdobne potrafią zachwycić swoimi barwami – warzywa są białe, czerwone, a nawet w odcieniach niebieskiego.

Dodaj komentarz