Czy warto spożywać nowalijki?

Kiedy nadchodzi wiosna, bardzo chętnie sięgamy w naszej diecie po nowalijki. Najczęściej są to: rzodkiewka, ogórek, sałata, szczypiorek czy natka pietruszki. Należy jednak pamiętać, że warzywa, które są dostępne w sprzedaży na samym początku wiosny w przeważającej mierze pochodzą z upraw szklarniowych, a nie z gruntu. Sytuacja ta trwa aż do połowy maja, gdyż wcześniej mogą wystąpić przymrozki, a i wysiane wczesną wiosną warzywa potrzebują czasu na wzrost. Często pojawia się pytanie, czy w takim razie warzywa ze szklarni są również źródłem cennych witamin, czy spożywane w dużych ilościach nie pozostaną obojętne dla naszego zdrowia.

Uprawa szklarniowa nowalijek a ich jakość

mini-greenhouse-1890254_1280Należy podkreślić, iż odpowiednio prowadzona uprawa szklarniowa nie wpływa znacząco na jakość pozyskanych warzyw. Wręcz przeciwnie – wspomaga ich rozwój przez zapewnienie optymalnych warunków klimatycznych, które nie są do uzyskania w naturalnym środowisku  przy zmiennej, polskiej aurze. Młode warzywa są bogate w witaminy i związki mineralne. Problem pojawia się, kiedy uprawiający nowalijki zaczyna niewłaściwie nawozić rośliny. Bardzo często mamy do czynienia z nadmiernym nawożeniem azotem, tylko po to, aby jak najszybciej uzyskać najbogatsze plony, a co za tym idzie dobrze zarobić na pierwszych zbiorach. Nie da się ukryć, że na młode warzywa jest duży popyt wczesną wiosną, kiedy nasz organizm wyczekuje pierwszych ciepłych dni i jednocześnie pragniemy wdrożyć najlepszą dietę. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne nawożenie roślin jest dla nas bardzo szkodliwe.

Nadmierne nawożenie roślin

Spożywane, a zawarte w przenawożonych azotem warzywach, azotany mogą w naszym organizmie przekształcić się w kancerogenne azotyny. Zagrożenie jest tym większe, iż nowalijki pobierają azot w takiej ilości, w jakiej go dostarczymy – bez względu na to, ile faktycznie potrzebują. O ile niewielkie ilości azotanów w młodych warzywach należy przyjąć za normę, o tyle większe ilości zaczynają być w nich kumulowane. Tym samym trafiają do naszego organizmu. Co w takim razie należy zrobić, aby móc bezpiecznie spożywać nowalijki?

Jak wybierać nowalijki?

Przede wszystkim starajmy się je pozyskać ze sprawdzonego źródła, kupujmy je u lokalnych dostawców, a nie w dużych sieciach handlowych. Młode warzywa wprowadzajmy jako urozmaicenie do naszej diety, a nie podstawowy składnik. Wybierajmy mniejsze okazy, a po przyjściu do domu starannie wymyjmy i obierzmy skórkę – to ona magazynuje szkodliwe związki. Warto też pamiętać, aby nie przechowywać nowalijek w folii – brak dostępu do tlenu przekształca azotany w szkodliwe dla nas azotyny. Jak w każdym składniku diety – umiar jest wskazany, a wówczas może spokojnie sięgać po nowalijki. Smacznego!

Dodaj komentarz